تفاوت کاشی و سرامیک چیست؟

طرح هیسارو

تاریخ انتشار

تفاوت کاشی و سرامیک چیست؟

هرچند همه ما بارها و بارها با کاشی و سرامیک برخورد داشته‌ایم و یا در منزل و محل کار خود از آنها استفاده کرده‌ایم اما خیلی از ما تفاوت‌های کاشی و سرامیک را به خوبی نمی‌دانیم.

یک قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل می‌شود:

1 – بخش سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی را تشکیل می‌دهد.

2 – لعاب کاشی که ماده‌ای شیشه‌ای یا مات است و روی بخش سفالی قرار می‌گیرد.

از نظر ساختار شیمیایی به تمامی موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار (مواد معدنی )در دمای بالا بدست می‌آیند و توسط توده شیشه مانندی انسجام پیدا می‌کنند، سخت و غیر قابل حل در حلال‌ها می‌شوند و تقریبا گداز ناپذیر می‌شوند، سرامیک می‌گویند. اما معمولا در گویش عامیانه به کاشی‌هایی که روی دیوار کار می‌شود «کاشی» و به کاشی‌هایی که در کف ساختمان کار می‌شود «سرامیک» می‌گویند. در واقع به کاشی‌ای که لعاب رویش از جنس سرامیک باشد، در بازار کاشی سرامیکی یا سرامیک گفته می‌شود.

تفاوت اصلی کاشی با سرامیک در میزان استحکام آن است. کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر در بدنه کار می‌شود ولی سرامیک به دلیل پرس سنگین‌تر و استحکام بالاتر در کف کار می‌شود.

مقاومت کاشی در برابر فشار، سرما و گرما کم است و برای محیط‌های بسته و دیوارهایی که از پشت رطوبت ندارند استفاده می‌شود. کاشی به خاطر درصد جذب آب بالایی که نسبت به سرامیک دارد برای کار کردن بر روی دیوار و ارتفاع مناسب و راحت‌تر است.

مقاومت سرامیک در برابر فشار، سرما و گرمای شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر است و به همین دلیل برای کف کاربرد دارند. اما نوع خاصی از سرامیک به نام پرسلان را میتوان در محیط‌های باز نیز استفاده کرد. جذب آب سرامیک بسیار کم و پرسلان در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آنها بر روی دیوار و ارتفاع کار بسیار سختی است.

پس با توجه به کاربرد مورد نظر خود، در انتخاب کاشی و سرامیک برای دقت کنید.

تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟

به نظر می‌رسد این پرسش مملوء از سوء تفسیر و سردرگمی است. کاشی پُرسلان در حقیقت جزئی از خانواده سرامیک‌ها می‌باشد، اما از نظر ویژگی‌ها که ناشی از اختلاف اندک در مواد مورد استفاده و نحوه تولید است، تفاوت‌های آشکاری دارد.

این کاشی به دلیل استحکام، دوام و زیبایی‌اش شناخته می‌شود و عموماً به عنوان محصولی بهبود یافته نسبت به کاشی معمولی و سرامیک تصور می‌شود

پرسلان به عنوان دومین نوع محبوب کفپوش، جدا از سرامیک، مزایای بسیاری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار ‌دهد. کاشی پرسلان کاملاً شبیه به سرامیک ساخته می‌شود، زیرا تولید‌کنندگان در ساخت آن از خاک رس و سایر مواد طبیعی استفاده می‌کنند و برای ایجاد محصولات خاص با ویژگی‌های منحصربه فرد، مواد را در کوره حرارت می‌دهند.

کاشی‌های پرسلان با استفاده از خاک رس بسیار خاص به علاوه ماسه ریز دانه و فلدسپات ساخته می‌شود. سپس کاشی‌ها در دمای بالاتر از دمای پخت سرامیک حرارت داده می‌شوند، این موضوع کمک می‌کند تا این کاشی‌ها دوام و مقاومت بالاتری داشته باشند. این نوع خاص از کاشی به دست ‌اندرکاران حوزه ساختمانی این امکان را می‌دهند که بتوانند از محصولی مقاوم، بادوام و زیبا استفاده کنند.

مزایا و معایب کاشی پرسلان

مقاومت بالا: پرسلان در برابر سایش بسیار مقاوم است و نسبت به کاشی معمولی و سرامیک دوام بیشتری دارد. این امر به این دلیل است که این کاشی ماده‌ای متراکم‌تر است. به طور کلی سخت‌تر و ضخیم‌تر از سایر انواع کاشی می‌باشد و طول عمر بالایی دارد.

 

نگهداری کم: پرسلان نگهداری آسانی دارد، به همین دلیل بدون ایجاد هرگونه آسیب به راحتی قابل شستشو است. این کاشی برای حمام و دستشویی مناسب است، ولی کاملاً ضد‌ آب نیستند، اما مقاومت بیشتری از دیگر کاشی‌ها دارد.

 

زیبایی: این کاشی محصولی تقریباً لوکس به حساب می‌آید. از نظر زیبایی فضای شما را به چیزی تبدیل می‌کند که واقعاً به آن افتخار خواهید کرد. برخی از سبک‌های این کاشی واقعاً ظاهری خیره‌کننده و زیبا دارد.

 

مناسب برای ترافیک بالا: کاشی پرسلان به دلایل مختلف برای محیط‌های پر رفت و آمد مناسب است و همین امر باعث شده برای استفاده تجاری بسیار مطلوب باشد. این کاشی در مواجه با استفاده‌های مداوم و روزانه ماندگاری بالایی دارد.

 

تنوع گسترده در سبک‌ها: پرسلان از جنس سنگ مرمر، گرانیت، تخته سنگ، چوب، سنگ آهک و تقریباً با هر نوع کفپوش دیگری که به آن علاقه‌مند هستید ساخته شده است. همچنین، انتخاب‌های مختلفی برای ظاهر، رنگ، الگو و اندازه دارد.

 

مقاوم در برابر رطوبت: یکی از موارد اساسی در اقلیم‌های سرد، تجربه ترک‌خوردگی کاشه معمولی به دلیل رطوبت است. پرسلان بسیار کمتر احتمال دارد به این مشکل دچار شود. به دلیل که این کاشی متراکم‌تر و یکنواخت‌تر بوده و تخلخل کمتری از انواع دیگر کاشی دارد.

در مورد این نوع کاشی مواردی وجود دارد که قبل از تصمیم‌گیری در مورد استفاده و خرید آن باید از آنها آگاهی یابید:

 

نصب دشوار: از آنجا که کاشی پرسلان متراکم‌تر است، کار با آن نیز دشوارتر است. مواردی که آن را ماندگار و قابل اعتماد می‌کند، همان موارد باعث شده است بریدن آن را نیز سخت‌تر کند. بنابراین، برای نصب آن نیاز به متخصصین امر است.

 

سنگینی: همان‌طور که بارها بیان کردیم، متراکم بودن مزیتی برتر برای این نوع کاشی است، ولی همین چگالی دلیلی برای افزایش وزن پرسلان می‌باشد. وزن بالاتر این کاشی، نصب آن را نیز دشوارتر می‌کند و به همین دلیل بلند کردن آن برای کارگران سخت است.

 

گرانی: هنگامی که با محدودیت بودجه مواجه هستید، قیمت می‌تواند نگران‌کننده باشد. پرسلان قیمت بالاتری نسبت به سرامیک دارد و نصب آن نیز هزینه بیشتری می‌طلبد. اما عمر بالا می‌تواند توجیهی برای قیمت بالای آن باشد.

 

تعمیر سخت: تعمیر سخت‌تر به این دلیل است که کار با پرسلان دشوارتر است. با این حال، به دلیل مقاومت و دوام بالا، این کاشی در عین پرهزینه بودن می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند شناخته شود.

 

نگهداری: در حالی که پرسلان تقریباً در برابر لکه، آسیب و نفوذ آب مقاوم است، اما خطوط بین این کاشی‌ها هنوز آسیب‌پذیر نشان می‌دهند. حتی در کنار مراقبت مداوم، گاهی اوقات در اثر نفوذ رطوبت در خطوط بین کاشی‌ها، تخریب صورت می‌گیرد. برای این منظور استفاده از گروت برای آب‌بندی توصیه می‌شود.

پرسلان چه تفاوتی با سرامیک معمولی دارد؟

دوام: پرسلان و سرامیک هر دو از خشت و سایر مواد طبیعی ساخته و سپس در یک کوره گرما داده می‌شوند. علی رغم این شباهت‌ها، اما نحوه ایجاد هر یک از آنها می تواند بر دوام‌شان تأثیرگذار باشد. خشتی که خالص‌تر و تصفیه شده‌تر است برای ساخت کاشی پرسلان استفاده می‌شود. هنگامی که در یک کوره گرما داده می‌شود، پرسلان تحت فشار بیشتر و در دمای بالاتر حرارت می‌بیند. به دلیل این فرآیند، پرسلان بسیار متراکم‌تر و سخت‌تر از سرامیک می‌شود.

 

نصب: حتی اگر هیچ تجربه‌ای در رابطه با کفپوش سرامیکی ندارید، باید بدانید سرامیک شرایط نصب نسبتاً آسانی دارد، اما نصب پرسلان متفاوت و دشوار است. هنگام برش سرامیک شما از اره کاشی استفاده می‌کنید، اما برای برش پرسلان به تیغه الماس احتیاج دارید. برای چسباندن صحیح کاشی‌های پرسلان نیز، باید از ملات نازک اصلاح شده با لاتکس استفاده کنید.

 

قیمت: این نکته بسیار حائز اهمیت است که کلیه کاشی‌ها در طیف گسترده‌ای از قیمت‌ها در دسترس هستند. این مورد همچنین به برند، اندازه و شرکت تولیدکننده نیز بستگی دارد. با این حال، کاشی پرسلان به دلیل دادابودن مشخصات خاص و متفاوت اغلب کمی گران‌تر از سرامیک است.

 

مقاومت در برابر لکه: سرامیک متخلخل‌تر از کاشی پرسلان است، بنابراین ممکن است لکه به خود بگیرد. اگر این یک نگرانی مهم برای شما است، باید استفاده از سرامیک در مناطقی که ترافیک سنگین وجود دارد یا احتمال بروز لکه‌گیری هست محدود شود. پرسلان به دلیل تخلخل کمتر، در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر است.

نصب سرامیک پرسلان برای کف ساختمان به دو شیوه انجام می‌شود:

 

1– استفاده از انواع چسب: این چسب که نوعی پودر سیمان میباشد. ابتدا این پودر را نخست در آب مخلوط کرده و سپس با استفاده ماله چسب ایجاد شده را در سرتاسر کف پخش و اقدام به نصب کاشی‌ها می‌کنند.

 

2- استفاده از اسکوپ و سیمان: در این روشی از اسکوب به عنوان گیره مکانیکی برای جداسازی کاشی ها و ایجاد فضا جهت ریختن دوغاب استفاده می‌شود. در این روش  نخست نصب اسکوب و پسس ریختن دوغاب سیمانی انجام می‌گیرید. ارزانترین نوع روش نصب همین مورد میباشد که از قدیم هم مورد استفاده قرار میگیرد.

کدام نوع از سرامیک ها در محیط بیرون قابل استفاده است؟

سرامیک های پرسلان به دلیل پوشش سختی که دارند، هم برای استفاده در محیط داخلی و بسته و هم فضای باز مناسب تر هستند. همچنین دلیل متراکم تر بودن سرامیک پرسلان، نحوه ساخت آن می باشد.

اگرچه سرامیک های معمولی نیز برای استفاده در کف و دیوارهای داخلی توصیه می شود، اما برای مکان هایی که اصطلاحا ترافیک سنگین تری دارند(رفت و آمد در آنها بیشتر است) یا ابزار و وسایل سنگین و آسیب زننده در آنجا بیشتر وجود دارند و همچنین اماکنی که بیشتر در معرض سرما و گرمای شدید هستند مانند بالکن، نمای ساختمان و …، بدون شک سرامیک های پرسلان گزینه بهتری می باشند. پرسلان ها در برابر ضربه و خراش های سطحی بسیار مقاوم هستند.

ایا سرامیک های تولیدی کاشی تبریز در محیط بیرون قابل استفاده است؟

بله، شامل محیط های: سرویس های بهداشتی، آشپزخانه، کف واحد ها، راه پله ها، لابی و پارکینگ می باشد. علاوه بر این موارد در محیط های تجاری، سالن های همایش و اجتماعات، محیط های اداری، مراکز درمانی و تمامی محیط های خارجی نظیر حیاط و بالکن و نمای ساختمان و عقب روی پشت بام و کف و دیوار استخر تمامی سرامیک های پرسلان کاشی تبریز قابل استفاده می باشد و از بهترین نوع خود در بازار ایران و حتی بازارهای صادراتی می باشد که بدون کوچکترین شک و شبهه ای می توان در تمامی محیط های داخلی و بیرونی این پرسلان ها را استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید