ابعاد اسمی کاشی و واقعی

تاریخ انتشار

اول از همه ببینیم اختلاف ابعاد کاشی چیه؟

هـر محصولی یک ابعاد و اندازه ای داره، کــــاشی بـه دلیل اینکه شرایط تولیدش با محصولات دیگر مثل پارکت و لمینت و … فرق داره و در دمای نزدیک 1150 درجه پخته می شه، از نظر ابعاد ممکنه تفاوتهایی داشته باشه.

اختلاف‌های جزیی طبق استاندارد، قابل قبوله اما اختلاف ابعاد بیش از حد استاندارد باعث می شه که کار بعد از کاشیکاری، خیلی بد بشه.

سایز اسمی کاشی، همون سایزیه که کاشی در اون ابعاد تولید می‌شه. این سایز، درحقیقت سایز قالب کاشی است که محصول کاشی یا سرامیک، توی کارخونه مورد استفاده قرار می‌گیره.

مثلاً وقتی کاشی سایز 60 در 120 تهیه می‌کنیم، قالب کاشی در این سایز است و کاشی بعد از تولید، به‌دلیل شرایط مختلف تولیدی، اعم از شرایط پرس، کوره و… ابعاد متفاوتی خواهد داشت.

این تفاوت ابعاد در هر حد چند میلی‌متر امری طبیعی است و در نتیجه کاشی‌ای که به دست مشتری می‌رسد، ممکن است عملاً در سایز دقیق 60 در 120 سانتی‌متر نباشد.

بنابراین سایز اسمی کاشی 60 در 120 است ولی سایز واقعی کاشی ممکن است مثلاً 59.8 در 119.8 سانتی‌متر باشد.

حتی کاشی‌هایی که رکتیفاید شده، یا به‌قول معروف برش خورده و کالیبره هستند نیز شامل این قانون می‌شوند و تنها تفاوت این کاشی‌ها، با کاشی‌های معمولی در این است که به دلیل برش خوردن، ابعاد کاشی‌های خریداری شده یکسان هستند.

برای این‌که مشکل سایز در کاشی خریداری شده، کم باشد، باید به‌هنگام خرید به تاریخ تولید کاشی و درجه آن توجه شود تا محصولاتی که تهیه می‌کنیم از یک کد تولیدی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید